3 min7 apríla 2022

Veľká noc v Holandsku

Veľká noc sa dá využiť príjemným a kreatívnym spôsobom. Môžeme sláviť Veľkú noc a mimochodom zistiť, ako oslavujú tento sviatok v inej krajine.

Ak ste Slovák žijúci v Holandsku tak sa s kultúrnymi rozdielmi stretávate každý deň. Niektoré rozdiely si rýchlo osvojíte a iné Vás stále prekvapujú. Tieto rozdiely sa môžu týkať aj spôsobu slávenia sviatkov.  Ako trávia Veľkonočné sviatky Holanďania?

V tomto článku sa zameriame na Veľkú noc. Povieme vám o dvoch nezvyčajných holandských veľkonočných zvykoch a o tom ako stráviť Veľkú noc.

Holandské veľkonočné zvyky

Veľkonočné zvyky existujú snáď v každej krajine. Je dobré oboznámiť sa s najobľúbenejšími veľkonočnými tradíciami krajiny, v ktorej sa zdržiavate. To Vám pomôže obohatiť  oslavy a zoznámiť sa s novou kultúrou.

Paasvuur - alebo veľkonočný oheň.

Ak ste už niekedy slávili Veľkú noc v Holandsku, určite ste si všimli sivý dym, ktorý sa v tomto čase vznáša vo vzduchu. V Holandsku je zapaľovanie veľkonočných ohňov tradíciou, podobne ako v mnohých iných častiach Európy. Tieto podujatia sa konajú v provinciách:

  • Drenthe,
  • Groningen,
  • Overijssel,
  • Twente,
  • Friesland.

Každá provincia má však svoje vlastné zvyky. Ohne sa zapaľujú z rôznych materiálov a menia sa aj termíny týchto podujatí.

Najvyšší veľkonočný oheň na svete zapálilo mestečko Espelo v provincii Overijssel. Plameň bol vysoký 27 metrov!

Veľkonočný brunch.

Holanďania milujú veľkonočný obed. Organizujú ho v neskorých ranných alebo skorých popoludňajších hodinách a trávia ho s rodinou a priateľmi. Na stole nechýbajú ani rôzne pochúťky. Sú tam syry, vajíčka na tvrdo, rôzne šaláty, šampanské a samozrejme veľkonočný chlieb!

Určite vyskúšajte aj židovskú pochúťku Matsoh, ktorá je skvelým doplnkom Veľkonočného brunch.

Veľká noc - naše nápady.

Ako stráviť Veľkú noc? Existuje niekoľko kreatívnych spôsobov ako to môžete urobiť. Využite naše nápady!

Hľadanie čokoládových vajíčok

Hľadanie veľkonočných vajíčok je ďalšou tradíciou ktorá je obľúbená v Holandsku. Vďaka tejto hre sa môžu všetci vrátiť späť do čias svojho detstva. Mnohí ľudia vajíčka schovávajú v záhrade alebo doma. Vyrobte malé hniezda z rafie a naplňte ich čokoládovými vajíčkami a cukríkmi. Deti sa pri objavovaní sladkostí dobre zabavia. Zabavte sa!

Maľovanie vajíčok.

Čas strávený doma nám dáva priestor na tvorivé aktivity. Poďme teda vymyslieť nové spôsoby zdobenia a maľovania veľkonočných vajíčok!

Na maľovanie veľkonočných vajíčok budete potrebovať držiak (môže to byť: držiak na vajíčka, podnos  alebo rolka od toaletného papiera), farby a štetce. Vajíčka varte 10 minút, nechajte ich vychladnúť, potom ich vložte do držiaka a maľujte! Nestačí Vám obyčajná farba? Vyskúšajte voskové pastelky, trblietky, samolepky alebo stuhy.

Ak radšej maľujete na papier, stiahnite si omaľovánku zo stránky Covebo.

Marcipán.

Ak tento rok snívate o sladkej Veľkej noci, pomôže vám v tom marcipán! Kúpte si v obchode oranžové a zelené potravinárske farbivo a kúsky marcipánu, potom si vymodelujte mrkvičku pre veľkonočného zajačika. Aj domácu tortu môžete ozdobiť marcipánovými figúrkami.

Už vieme, ako sa slávia veľkonočné sviatky v Holandsku. Máme tiež niekoľko kreatívnych spôsobov, ako si spestriť sviatky.  Môžeme oživiť staré tradície alebo vytvoriť nové! Obmedzuje nás len naša predstavivosť!

Spoločnosť Covebo želá všetkým veselé a zdravé veľkonočné sviatky!

Ďalšie zaujímavé články

Pozrite si ďalšie zaujímavé články

Práca v Holandsku s vlastným ubytovaním

2 min23 augusta 2022

Konštrukcia a technológia

3 min29 marca 2022

Čo je v kódexe spravodlivých postupov?

4 min14 novembra 2021