Čo sa oplatí vidieť v Amsterdame? 6 miest, ktoré musíte navštíviť

V Holandsku je čo vidieť! Nájdete tu množstvo pamiatok a zaujímavostí, ktoré si jednoducho nemôžete nechať ujsť. Práca v Holandsku na dovolenke je preto skvelou príležitosťou na návštevu krajiny! Kde začať objavovať Holandsko? Čo sa oplatí vidieť v Amsterdame? 6 miest, ktoré musíte navštíviť

Absolútnou prioritou je Amsterdam, kde sa nachádza takmer 700 pamiatok! Ak vás teda zaujíma, čo vidieť v Amsterdame, pozrite si náš článok.

1) Benátky severu

Rozsiahla sieť bulvárov, mostov a celková poloha obklopená vodou robí z Amsterdamu Benátky severu.

S tým súvisí aj etymológia názvu mesta. No, „dam“ v holandčine znamená „priehrada“, pričom predpona „Amstel“ odkazuje na rieku s rovnakým názvom, čo v kombinácii dáva Amsteldam. Do dnešnej podoby bol s najväčšou pravdepodobnosťou zmenený v 14. storočí.

Keďže ste v hlavnom meste Holandského kráľovstva, nemožno si nevšimnúť všadeprítomné kanály, ktorých je celkovo vyše 160 a niektoré z nich sú zapísané do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Ich cieľom je chrániť mesto pred povodňami. Amsterdam je z väčšej časti pod hladinou mora.

 

2) Návšteva Amsterdamu - námestie Dam

V strede vyššie opísaných kanálov sa nachádza námestie Dam, alebo po poľsky námestie Tamy. Jeho začiatok je spojený s riekou Amstel. No a začiatkom trinásteho storočia sa osídlenie na oboch stranách rozvíjalo čoraz dynamickejšie. Padlo teda rozhodnutie o zlúčení oboch mestských častí. Aj keď sa tomu dnes už len ťažko verí, v minulosti na tomto mieste nebolo námestie, ale priehrada. V súčasnosti patrí medzi obľúbené miesta stretávania obyvateľov hlavného mesta a konajú sa tu rôzne druhy pouličných prehliadok. Návšteva Amsterdamu sa teda nezaobíde bez návštevy tohto miesta.

3) Kráľovský palác

Nedá sa teda nenavštíviť neďaleký Kráľovský palác. Budova bola postavená takmer pred 400 rokmi a po stáročia bola sídlom mestskej samosprávy. Začiatkom 19. storočia ho dal Louis Bonaparte, Napoleonov brat, prestavať na svoju rezidenciu. Dodnes je teda jedným z troch sídiel kráľovskej rodiny.

Múzeum voskových figurín Madame Tussauds v Amsterdame je tiež veľmi obľúbenou destináciou medzi turistami. Môžete vidieť obsadenie mnohých známych osobností zo sveta hudby, športu a šoubiznisu.

K ďalším pamiatkam na námestí Dam patrí aj hotel Krasnapolski, exkluzívny obchodný dom Bijenkorf a Národný pamätník, pamätník na pamiatku obetí 2. svetovej vojny.

Stále sa pýtate sami seba: "Čo vidieť v Amsterdame?" Pokračujte v čítaní.

4) De Wallen. Je pod lampášom naozaj tma?

Red Light District je jedným z najvýraznejších a najznámejších miest v celom Amsterdame. Je tiež ako jeho najstaršia a najväčšia časť.

Práve tu je veľa nočných klubov a barov. Odkiaľ pochádza názov? Vedľa každého výkladu je červený lampáš. Naproti tomu je tu aj najstarší amsterdamský kostol Oude Kerk. Zaujme svojou jednoduchosťou, nedostatkom zbytočných ozdôb a dekorácií. V Oude Kerk je pochovaných mnoho slávnych Holanďanov, vrátane Rembrandtovej manželky Saskie van Uylenburgh.

5) Obloha je limit! Vyhliadková plošina A'DAM Lookout

Celodenná prehliadka Amsterdamu je skvelou lekciou histórie a umenia! Na záver vašej návštevy sa oplatí pozrieť aj jednu z najnovších atrakcií hlavného mesta Holandska. O čom to je? O vyhliadkovej plošine A'DAM Lookout! A hoci Wisława Szymborska v jednej zo svojich básní napísala, že "Ten čo sa pozerá zhora, sa najľahšie zmýli", v tomto prípade sa oplatí venovať sa podobnému rozmaru.

Vyhliadková plošina sa nachádza na streche 100-metrovej budovy, prístupná moderným výťahom a samotný výstup trvá len 22 sekúnd! Je odtiaľto skvelý výhľad na celé mesto.

Ďalšou atrakciou, ale určenou pre ľudí s oceľovými nervami, je hojdačka Over The Edge, najvyššia v Európe!

6) Múzeá v Amsterdame

Návšteva Amsterdamu je zároveň návštevou múzea! A takých je v tomto meste veľa. Na svoje si tu príde aj ten najnáročnejší milovník umenia.

Do popredia sa dostáva Rijksmuseum alebo Holandské štátne múzeum, kde nájdete nádherné maľby, sochy a grafiky. Galéria zhromažďuje viac ako 5 000 obrázkov! Práve tu môžete obdivovať diela Rembrandta a jeho mnohých študentov.

V bezprostrednej blízkosti sa nachádza Múzeum Vincenta van Gogha, venované životu a dielu tohoto vynikajúceho maliara. Môžete obdivovať takmer 200 malieb, 500 kresieb a 700 listov umelca.

Za návštevu stojí aj Mestské múzeum v Amsterdame, ktoré sa pýši jednou z najpôsobivejších zbierok moderného umenia na svete. Predstavuje diela takých majstrov ako Claude Monet a Pablo Picasso.

Čo ešte stojí za to vidieť v Amsterdame? Jednoznačne dom Rembrandta či Anny Frankovej, autorky šokujúceho denníka z druhej svetovej vojny!

 

Odlet cez Covebo nie je len o práci v Holandsku. Amsterdam je miesto, ktoré musíte vidieť! Mesto zvádza malebnými výhľadmi, ako aj atrakciami, akými sú múzeá, paláce a kanály.

 

Predovšetkým je to však multikultúrne, moderné a tolerantné miesto, kypiace životom od rána do neskorej noci. Dovolenku môžete skĺbiť s prácou aj bez skúseností, pozrite si tieto 4 tipy pre uchádzačov o zamestnanie.

Zdroje:

https://curlytales.com/

https://www.travelrecommends.com/

 

Ďalšie zaujímavé články

Pozri ďalšie zaujímavé články

Tiesňové čísla v Holandsku. Čo robiť v prípade núdze?

4 min29 novembra 2021

Čo jesť v Holandsku? Máme tip

4 min29 novembra 2021