7 min19 augusta 2024

Typy osobností v práci

Práca v tíme je niekedy pre nás prínosom ale častokrát je to tŕnistá cesta neporozumení , hlavne ak sa stretávajú diametrálne odlišné ba priam antagonistické typy osobnosti. Aj keď je spolupráca veľmi potrebná, vyžaduje si od nás sebadisciplínu a širšie spektrum vedomosti  či  porozumenia pre členov tímu. Je lepšie mať v tíme podobné typy osobností? Alebo sú pre nás, a zároveň aj pre tím prínosom aj úplne odlišné typy? Typy osobností v práci. Majú typy osobností vplyv na spoluprácu v pracovnom prostredí?

Ak je v kolektíve tímová spolupráca, potom sa členovia vedia medzi sebou dohodnúť.

Prečo je také dôležité aby sa členovia tímu zoznámili so svojimi silnými a slabými stránkami? A ako dosiahnuť tímovú spoluprácu? Ak sa chcete dozvedieť prečo je obťažné sa s jedným typom osobnosti dohodnúť a s iným typom osobnosti si od razu nájdeme spoločnú reč,  tak sa pohodlne usaďte, a prečítajte si tento článok.Typy osobností v práci. Možno to bude  pre Vás začiatok, alebo aj prehĺbenie znalostí interpersonálnej komunikácie.

4 typy osobností ktoré nájdete v každej práci

Frázu „Každý sme iný, všetci sme si rovní” ste už pravdepodobne počuli mnohokrát. Nie je to len fráza - je v nej veľa pravdy. Všetky typy pristupujú k svojim povinnostiam a tímovej práci odlišne. Mnohé psychologické testy identifikujú rôzne typy profesionálnych osobností. Všetky však boli vyvinuté na základe pôvodnej Hippokratovej teórie. Psychológovia jeho teóriu buď rozšírili, alebo ju s odstupom rokov modifikovali. Prvá najstaršia stredoveká typológia pochádza od Hippokrata a Galena. Hippokrates je považovaný za prvého, ktorý rozdelil ľudí podľa ich temperamentu. Podľa Hippokrata určovala typ osobnosti analýza prevahy tekutín, ktoré sa nachádzajú v tele jednotlivca - prevaha jednej tekutiny ovplyvňuje temperament človeka. Rozlíšil štyri typy profesionálnej osobnosti:

Typológia osobností podľa Hippokrata:

SANGVINIK /prevláda krv = sanguis/

prevaha krvi; ochotný konať, veľmi komunikatívny, žijúci momentom. Veselý, dobromyseľný, spoločenský a pohyblivý typ rýchlo sa nadchne a nadšenie aj rýchlo upadá, v citoch je nestály.

CHOLERIK /prevláda žlč = cholé/

ambiciózny, impulzívny vodca, ktorý sa sústredí na výsledky a ciele.

Výbušný, má silné emocionálne reakcie, je kritický, len nie k svojej osobe.

FLEGMATIK /hlien = flegma/

veľmi pokojný a vyrovnaný, nerád robí rozhodnutia, veľmi trpezlivý a mlčanlivý. Nevýrazne vyjadruje city, spoľahlivý, nie je náladový, reaguje pokojne aj v náročných situáciách.

MELANCHOLIK /čierna žlč = melam cholé/

prevažuje čierna žlč; rád analyzuje a uvažuje. Citlivý, lojálny a empatický, uzavretý, nesmelý, depresívny, precitlivelý, city sú dosť trváce, ale tvoria sa pomerne pomaly.

Predstavme si, že sa pred niekým objaví prekážka: veľký balvan / veľký kameň.

  • Ako by sa zachoval sangvinik? – Balvan/kameň - buď s radosťou obíde, alebo cez neho prelezie.
  • Ako by sa zachoval cholerik? – Kvôli nečakanej prekážke by sa nahneval a celou svojou fyzickou silou by sa snažil kameň odtlačiť.
  • Ako by sa zachoval flegmatik? – Popremýšľa, či sa mu oplatí pokračovať v ceste. Sadne si a bude premýšľať o ďalšom jeho postupe.
  • Ako by sa zachoval melancholik? – Nemá rád konflikty, práve pre tento dôvod veľký balvan okľukou obíde.

 

Jungova typológia

Carl Jung vo svojej knihe „Psychologické typy„ opisuje upravený Hippokratov osobnostný profil. Jung zistil, že osobnosť jednotlivca nie je ovplyvnená biologickými tekutinami, ale je definovaná temperamentom človeka. Jung zaviedol pojmy introverzia a extraverzia, ktoré definujú Jungove typy osobnosti. Okrem toho rozlišoval štyri funkcie, ktoré ovplyvňujú vnímanie reality:

 Myslenie - cítenie a vnímanie - intuícia.

Tieto funkcie sú navzájom protikladné a môžu sa vzťahovať na vnímanie extroverta aj na vnímanie introverta. Jung logicky odvodil typy osobností z troch protikladov, bipolarít alebo preferencií.

Extraverzia a Introverzia-týkajú sa vnímania okolitého sveta.

Extrovert je človek, ktorý je spoločenský, zhovorčivý, komunikatívny, má veľa priateľov, ľahko nadväzuje kontakty a cíti potrebu byť obklopený ľuďmi, s ktorými chce komunikovať. Nerád je sám, pretože z interakcie s ostatnými čerpá energiu- samota ho vyčerpáva. Jedným z prejavov je rýchla a hlasná reč.

U introvertov je to presne naopak: čas osamote potrebujú na načerpanie energie. Ich prejav nebýva tak výrazný. Je skôr uzavretým človekom, tichý, skôr plachý a nevyhľadáva spoločnosť, je rezervovaný a uzavretý pred ľuďmi. Každodenné povinnosti berie vážne a oceňuje usporiadaný spôsob života.

Zmyslové alebo Intuitívne vnímanie- rozhoduje o spôsobe akým prijímame informácie.

”Senseors” alebo zmysloví jedinci sa riadia svojimi 5 zmyslami. Zväčša sú pragmatickí a punktičkárski. Osoby „Intuitívne” sú citlivejšie na podprahové vnímanie, veria teóriám a plánom do budúcnosti, ale horšie je to u nich s detailmi.

Myslenie alebo cítenie to je základ na ktorom opierame svoje rozhodnutia. Buď je to rozum, alebo vnútorná intuícia. Logické osoby zdanlivo pôsobia pokojnejšie a uprednostňujú logické súboje. Citový ľudia sa naopak javia ako priateľský, rizikom je u nich to, že všetko berú osobne. (por.:Barron-Baron Tieger, 1999.)

Farby temperamentu:

Na základe Jungových typov osobností a štyroch funkcií bol stvorený psychometrický nástroj na určenie štýlu správania a konania jednotlivca. Pri jednoduchších metódach kvalifikácie a rozlišovania boli charakterizované farbami:

- ČERVENÝ (typ D - Dominant) Extrovert s analytickým zameraním;

- ŽLTÁ (typ I - Influencing) Extrovert - umelec;

- ZELENÝ (typ S - Steady) Empatický introvert;

- MODRÁ (typ C -  Compliant) Veľmi analytický introvert.

 

Uvedená kvalifikácia sa vzťahuje na psychologický model DISC, ktorý opisuje typy osobnosti. Test je založený na teórii psychológa Williama Moultona Marstona, ktorá vznikla v 20. rokoch 20. storočia.

Majú typy osobnosti v práci vplyv na spoluprácu?

Všetky psychologické výskumy, ktoré sa zameriavajú na otázku, či typy osobností v práci majú vplyv na spoluprácu, jasne tvrdia, že áno. To, čo nás odlišuje, posilňuje spoluprácu a vďaka rôznym typom osobností je naša práca efektívnejšia.

Typy osobností v práci - výhody a nevýhody

Okrem efektívnejšej práce môžu rôzne typy osobností v práci spôsobovať aj konflikty a problémy v komunikácii. Preto je dôležité, aby tím vedel, čím sa jednotlivci v skupine odlišujú. Aké sú ich silné a aké slabé stránky. Vďaka školeniu „Aké typy osobností sú v práci”, si tím posilní komunikáciu a spoločné puto.

Aké typy osobností sa k sebe hodia?

Podobnosť osobnostných typov ovplyvňuje vzájomnú komunikáciu a lepšiu zhodu. Najlepšie si rozumejú ľudia s rovnakým typom temperamentu - extrovert s extrovertom a introvert s introvertom. Ak by sme uvažovali o farebnom rozlíšení typov osobností v práci, bola by to červená so žltou a modrá so zelenou.

Typy osobností v práci a súvislosti s nimi spojené

Najväčšou výzvou ktorej čelíme v práci, je správna vzájomná komunikácia vzhľadom na rôznorodosť osobnostných typov. Pre červené a modré typy je dôležitá konkrétnosť. Preto oznamujú len tie informácie, ktoré sú pre nich najdôležitejšie. Žltý a zelený typ rozmýšľajú nad svojimi výrokmi a odovzdávajú čo najviac všeobecných informácií, nie celkom podrobných - čo môže dráždiť ostatné dva typy osobností. Farby presnejšie definujú naše temperamenty, a preto je dôležité pochopiť, ako reagujú ostatné typy osobností v práci.

Ako spoznať svoj typ osobnosti?

Najlepší spôsob, ako odhaliť svoj typ osobnosti, je absolvovanie osobnostných testov. Väčšina testov, ktoré sú dnes dostupné na trhu, používa farebné názvoslovie, ktoré je jednoduchšie na vnímanie a zapamätanie si rozdielov medzi profesionálnymi typmi osobností.

Test typu osobnosti

V súčasnosti sú na trhu najpopulárnejšie testy: DISC, Insights Discovery™ a FRIS. Nezabudnite, že osobnostné typy sa v práci často prelínajú. Je zriedkavé, aby bol človek predstaviteľom osobnostného typu len jednej farby.

Osobnosť a vybraná pozícia

Typ osobnosti ovplyvňuje náš prístup k povinnostiam. Pomáha aj pri výbere vhodného pracovného miesta,pretože poskytujeme zoznam povolaní, v ktorých sa môžu uplatniť určité typy osobností:

  • Žltá - umelec, novinár, obchodník, učiteľ, herec;
  • Červená - projektový manažér, právnik, policajt, marketér, všetky manažérske pozície;
  • Zelená - mediátor, literárny/filmový kritik, pedagóg, audítor, psychológ/sociológ, akademik;
  • Modrá - knihovník, úradník, účtovník, finančný analytik, laboratórny technik, tester softvéru.

Temperament ovplyvňuje mnoho aspektov nášho života vrátane profesionálneho života. Vyplňte test typu osobnosti a zistite, aká farba určuje Váš typ osobnosti v práci. Zistite si aká práca je pre Vás tá pravá!

 

 

 

 

Ďalšie zaujímavé články

Pozrite si ďalšie zaujímavé články

Na čo si dávať pozor pri hľadaní práce na internete?

5 min 24 januára 2025

Ako získať jaaropgaaf? Kompletné pokyny

4 min 15 januára 2025

Zmeny v Holandsku 2025: Nová minimálna mzda a systém PKS

5 min 15 januára 2025