4 min29 novembra 2021

Čo musí obsahovať dobrý životopis?

Pri hľadaní práce sa nevyhneme ani písaniu životopisu. V súčasnosti to vyžaduje každý budúci zamestnávateľ. Curriculum vitae je vizitka, ktorú predstavíte personalistovi počas náborového procesu. Záleží na tom, či Vás pozvú na pohovor a máte šancu nastúpiť do novej práce. Dobrý životopis je jasný a obsahuje všetky informácie o vašich predchádzajúcich pracovných skúsenostiach. Ak hľadáte svoju prvú prácu a premýšľate, ako napísať dobrý životopis bez skúseností, tu je niekoľko pravidiel a tipov.

 

Ako napísať dobrý životopis?

Pri písaní životopisu veľa ľudí používa hotové šablóny dostupné na rôznych webových stránkach. Životopis vďaka tomu obsahuje všetky najpotrebnejšie informácie. Toto riešenie má aj niekoľko nevýhod. Predovšetkým Váš dokument nevyniká nad ostatnými – voľný prístup k šablónam znamená, že ho môže používať každý. Čo má za následok doručenie zamestnávateľovi často 10 rovnako vyzerajúcich životopisov. Pripravená šablóna navyše sťažuje neskoršiu úpravu, v dôsledku čoho je upravený životopis nečitateľný.

 

Takže, v akom programe napísať životopis? Word je najjednoduchší na úpravu, preto ho odporúčame použiť pri písaní životopisu. Mimochodom, musíte si zapamätať základné informácie, ktoré by takýto dokument mal obsahovať.

Vložte do neho:

  • kontaktné údaje (vrátane e-mailu a správneho telefónneho čísla),
  • informácie o odbornej praxi (s presným dátumom nástupu a ukončenia práce a popisom povinností na danej pozícii),
  • znalosť cudzích jazykov (na určitej úrovni),
  • ďalšie zručnosti, ktoré umožnia personalistovi Vás lepšie spoznať.

 

Životopis bez praxe

Myslíte si, že keď nemáte pracovné skúsenosti, nemáte čo uviesť do životopisu? Toto je omyl. Dobrý životopis bez praxe by mal obsahovať všetky vyššie uvedené informácie, samozrejme, okrem pracovných skúseností. Oplatí sa potom opísať napríklad funkcie vykonávané v školských rokoch. Boli ste predsedom, zapojili ste sa do charitatívnej akcie, venovali ste svoj čas starostlivosti o súrodencov či deti svojich susedov – opíšte to. V takýchto prípadoch je najdôležitejšia kreativita. Prispôsobte svoje domáce a školské povinnosti požiadavkám pozície, o ktorú sa uchádzate. Garantujeme, že recruiterovi nebude Váš životopis ľahostajný.

 

Čo si personalisti všímajú v životopise

Personalisti skontrolujú v priemere asi 30 životopisov denne – a následne kontaktujú vybraných kandidátov. Oplatí sa preto venovať pozornosť niekoľkým detailom. V prvom rade ako sme už zdôraznili, záleží na originalite. Jedinečný a osobitý životopis zostane personalistovi v pamäti dlhšie, vďaka čomu bude mať väčšiu chuť stretnúť sa s týmto kreatívnym človekom.

Okrem toho sa oplatí prispôsobiť svoj životopis požiadavkám, ktoré zamestnávateľ uviedol do pracovného inzerátu. Nezabúdajte, že Váš životopis by mal obsahovať iba skutočné informácie – všetko si overí personalista. Ak máte záujem ísť pracovať do Holandska, najdôležitejšia je znalosť cudzích jazykov. Vďaka tomu Vám personalista rýchlejšie vyberie pracovnú ponuku.

Zručnosti v životopise

Zručnosti v životopise uľahčujú personalistovi rozhodovanie či sa skontaktovať s vybraným kandidátom, alebo nie. Sú informáciou či ovládate požadované programy, jazyky, či máte potrebné certifikáty atď. Toto pole by napríklad nemalo obsahovať informácie o pokročilej znalosti Excelu, ak máte problémy so zapamätaním si základných vzorcov. Dobré zručnosti v životopise sú o pravdivých informáciách!

Zhrnutie životopisu

Zhrnutie životopisu sa zvyčajne používa v angličtine. Stručne informuje o Vašich doterajších odborných skúsenostiach, môžete sa pochváliť výsledkami predchádzajúceho zamestnávateľa, napr. zavedením nového systému prenosu informácií som prispel k zlepšeniu predajných výsledkov celého tímu.

Dobré zhrnutie Vášho životopisu by malo obsahovať aj informácie o Vašich profesionálnych plánoch do budúcnosti. Čo by ste chceli priniesť do spoločnosti, keď nastúpite do novej práce. Zhrnutie by malo byť na samom začiatku životopisu – ešte pred praxou či informáciou o vzdelaní.

Nezabudnite na klauzulu o spracovaní osobných údajov na účely náborového procesu v súlade s platnými ustanoveniami GDPR. Doložka životopisu môže znieť takto: Súhlasím so spracovaním mojich osobných údajov na účely výberového konania v súlade s Nariadením Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb v súvislosti so spracúvaním osobných údajov a o voľnom pohybe týchto údajov a o zrušení smernice 95/46/ES (GDPR).

Po napísaní životopisu nezostáva nič iné, len sa ním pochváliť odoslaním ako odpoveď na vybrané inzeráty. Ak uvažujete o pracovných ponukách v Holandsku, kontaktujte personálnu agentúru Covebo a opýtajte sa náborového pracovníka na dostupné ponuky a možnosť výjazdu. Ak máte doplňujúce otázky, zavolajte na +421 903 295 435  kde sa všetko dozviete a budete pripravení vyraziť.

 

Ďalšie zaujímavé články

Pozrite si ďalšie zaujímavé články

5 tipov ako sa dobre pripraviť a zažiariť na pracovnom pohovore on-line

4 min8 mája 2024

Nedostatok pracovných síl na trhu práce v Holandsku! Akých pracovníkov zamestnávatelia hľadajú?

3 min28 novembra 2022

Ako vyzerá trh práce v Holandsku po pandémii?

3 min2 novembra 2022