Aké lahôdky nájdete v Holandsku?

Lahodné syry, Hollandse Nieuwe, stroopwafel, krokety a hranolky... To sú špeciality, ktoré lákajú turistov navštevujúcich Holandsko. A hoci Holandsko nie je známe svojou kuchyňou, počas návštevy by ste mali ochutnať niektoré z najobľúbenejších holandských jedál. Práca v Holandsku môže byť tiež skvelou príležitosťou spoznať novú kultúru. Čo si dať v Holandsku? Pozrite si náš zoznam! Dobrú chuť!

 

Tradičné holandské syry

Náš zoznam musíme začať perfektným mliečnym snackom – syrom. Holanďania vyrábajú syr už od roku 800 p.n.l. a sú v tom naozaj dobrí. Krajina je najväčším svetovým vývozcom syra. Aj samotní Holanďania svoje syry milujú a ročne ich zjedia v priemere 21 kilogramov! Holandsko vyrába najmä polotvrdé a tvrdé syry. Najpopulárnejšie druhy sú Gouda a Aidam, ktoré sú pomenované podľa holandských miest. Nezabúdajte, že obľúbenou holandskou pochúťkou je aj hustá syrová polievka! Až sa mi zbiehajú sliny!

Naplánujte si teda výlet plný chutí! Kam ísť? Začnite v hlavnom meste a pozrite sa, čo je nové v Amsterdame!

Čo si dať v Holandsku? Vyskúšajte Hollandse Nieuwe

Hollandse Nieuwe je tradičné holandské rybie jedlo. Sú to mladé, nakladané slede, zvyčajne podávané s nakrájanou cibuľou a uhorkami. V Holandsku sa sleď konzumuje zdvihnutím za chvost, alebo v špeciálnom sendviči s názvom „broodje haring“.

Krokety ako občerstvenie

Čo sa týka občerstvenia a takzvaného street foodu, Holanďania o tom vedia svoje! Holandské krokety aj keď sa nepodobajú na tie, ktoré poznáme, sú veľmi chutné. Malé pochúťky sú obalené v hrubších vrstvách strúhanky a vyprážané s rôznymi plnkami. Holandská pochúťka môže byť plnená hovädzím alebo kuracím mäsom, syrom, zeleninou a dokonca aj krevetami. Každý si teda nájde niečo pre seba. V Holandsku dokonca nájdeme krokety v McDonald's v sendviči s názvom McKroket. Mňam!

Holandská pochúťka z Belgicka! Hranolky!

Z nášho zoznamu nemožno vynechať chutné hranolky. Tie, ktoré môžeme jesť v Holandsku, sú hrubšie ako bežné hranolky a boli vynájdené v severnej časti Belgicka. Holanďania ich majú veľmi radi, najmä s množstvom zálievok, ako je majonéza, kečup, kari či arašidová omáčka.

Ak ste pre seba zatiaľ nič nenašli a stále sa pýtate „čo si dať v Holandsku“, tak máme pre Vás niečo špeciálne a to...

 

… Lahodné morské plody

Takmer polovica krajiny hraničí so Severným morom, takže to nie je prekvapujúce, že morské plody sú v Holandsku mimoriadne obľúbené. Hollandse Nieuwe nie je všetko, čo krajina v tomto smere ponúka. V mnohých mestách v Holandsku nájdete špeciálne stánky a food trucky, ktoré podávajú rybie sendviče, rybie pasty, vyprážané ryby alebo rybie polievky. Obľúbeným holandským jedlom je aj Kibbeling, čo sú malé kúsky vyprážanej ryby-najčastejšie podávané s omáčkou.

 

Rookworst, alebo známa holandská klobása

Dali by ste si mäsový snack? Siahnite po rookworst! Chuť je porovnateľná s hot dogom ale kôrka je chrumkavejšia. Rookworst sa dá kúpiť v každom supermarkete, ako aj v mnohých pouličných stánkoch. Vyskúšajte túto špecialitu s trochou horčice!

A ako dezert... Stroopwafel

Stroopwafel je nepochybne najznámejšia sladká pochúťka z Holandska. Sú to vafle z pečeného cesta, ktoré sú krájané vodorovne. Medzi dvoma tenkými vrstvami oblátky je špeciálny sladký a lepkavý sirup ("stroop"). Z masla, múky, droždia, mlieka, hnedého cukru a vajec vypracujeme tuhé cesto.

Stroopwafel bol prvýkrát vyrobený koncom 18. alebo začiatkom 19. storočia pekárom, ktorý jednoducho použil zvyšky surovín zo svojej pekárne. Dezert sa rýchlo stal hitom a dodnes sa teší veľkej obľube. Táto obľúbená holandská pochúťka na Vás čaká okrem iných miest aj v Nijkerku. Stojí za to Nijkerk navštíviť!

Aké pochúťky sú ešte v Holandsku? Obľúbené cukríky Holanďanov!

Ďalším dezertom, ktorý triumfuje v Holandsku je sladké drievko! Je ťažké uveriť, že Holanďania jedia najviac sladkostí zo sladkého drievka na svete. To je viac ako 2 kilogramy za rok na osobu! Nie každý si pochutí na sladkom drievku, no možno sa oplatí dôverovať Holanďanom a pri návšteve tejto krajiny objaviť niečo nové?

Ako vyskúšate všetky tieto špeciality? Všetko, čo musíte urobiť, je skontrolovať ako vyzerá nábor na prácu v Covebo, ísť do Holandska a využiť voľný čas na objavovanie nových chutí!

Ďalšie zaujímavé články

Pozrite si ďalšie zaujímavé články

Čo sa oplatí vidieť v Amsterdame? 6 miest, ktoré musíte navštíviť

4 min29 novembra 2021