4 min29 novembra 2021

Ako získať jaaropgaaf? Kompletné pokyny

Zúčtovanie príjmu dosiahnutého v predchádzajúcom roku je povinnosťou každého platcu.

Na to potrebujete ročné zúčtovanie Vašich príjmov. V tomto článku Vám povieme ako získať jaaropgaaf, holandská daň z príjmu (na Slovensku).

 

Jaaropgaaf. Čo to je a ako vyzerá?

Jaaropgaaf je mimoriadne dôležitý dokument, ukazuje, koľko ste zarobili vrátane zaplatených preddavkov na daň z príjmov a zdravotné a sociálne poistenie. V Holandsku sa zvyčajne označujeme jednoducho slovom jaaropgaaf. Dostanete ho od každého zamestnávateľa, u ktorého ste boli zamestnaný. Znamená to teda, že získate toľko jaaropgaafov, koľko ste mali zamestnaní.

 

Ako vyzerá holandský jaaropgaaf? Grafická úprava dokumentu sa bude s najväčšou pravdepodobnosťou u jednotlivých zamestnávateľov líšiť, no najdôležitejší je obsah, musí obsahovať potrebné údaje.

 

Ako čítať holandský jaaropgaaf ? Čo znamenajú najdôležitejšie položky v jaaropgaafe?

Pracujete v Holandsku, takže daňové priznanie dostanete v tomto jazyku. Vynára sa otázka, ako čítať jaaropgaaf. Aby sme Vám to uľahčili, pripravili sme slovník s najdôležitejšími pojmami:

  • Loon (LOON VOOR LOONBELASTING / PREMIE VV alebo FISCAAL LOON) - výška holandského hrubého príjmu;
  • Ingehouden Loonbelasting / Premie Volksverzekeringen (LOONHEFFING alebo INGEBOHOUDEN LOONHEFFING alebo LOONBELASTING / PREMIE V.V.) - výška preddavku na daň z príjmu a sociálne poistenie. Toto je zároveň maximálna výška vrátenia dane, ktorú si môžete uplatniť;
  • Levensloopverlofkorting - úľava za odpracované roky/daňová úľava/;
  • Arbeidskorting (VERREKENDE ARBEIDSKORTING) - zamestnanecká úľava, znamená zníženie dane uplatňované zamestnávateľom;
  • Loonheffingskorting - zrážka dane zo mzdy;
  • Premie Ziekenfonds (INGEHOUDEN BIJDRAGE ZORGVERZEKERINGSWET) - zdravotné poistenie;
  • Loon Zorgverzekeringswet - hrubý príjem podliehajúci zákonnému zdravotnému poisteniu.

Ako získať jaaropgaaf v Covebo? Ako stiahnuť jaaropgaaf z portálu?

Práca v Covebo znamená nielen plne legálne zamestnanie, ale aj prístup na zamestnanecký portál, kde si môžete kedykoľvek skontrolovať všetky svoje doklady vrátane ročného daňového priznania. Dostáva ho každý zamestnanec.

Ako získať jaaropgaaf? Ako stiahnuť jaaropgaaf zo zamestnaneckého portálu? Nič jednoduchšie! Prečítajte si náš manuál!

Prejdite na webovú stránku: https://www.covebo.nl/portal/, potom sa v pravom hornom rohu pravdepodobne zobrazí nápoveda pre Prekladač Google na preklad webovej stránky do slovenčiny (kliknite na: slovenčina). Posúvame kurzor nadol a na ľavej strane vyberieme červený nápis na bielom pozadí „Som zamestnanec“. Ak nemôžete zmeniť jazyk, na rovnakom mieste nájdete „Ik ben werknemer“, na ktorý kliknite. Zamestnanecký portál vyzerá takto (kliknutím zväčšíte):

 

Potom do poľa „Užívateľské meno“ zadajte našu e-mailovú adresu a predtým nastavené heslo (ak sa stránka otvára v holandčine, v pravom hornom rohu by sa vlajka mala zmeniť na slovenskú.

Zabudli ste heslo? Nič nie je stratené, úplne dole kliknite na „Zabudli ste heslo?“ A my Vám pošleme nové na vašu e-mailovú adresu. Kliknite na "Prihlásiť sa" - ocitnete sa na svojom účte na zamestnaneckom portáli.

Na ľavej strane uvidíte všetky informácie, ktoré Vás zaujímajú o Vašej predchádzajúcej práci v Covebo. Rozbaľte kartu "Moje dokumenty", potom vyberte "Výročné správy" a Váš jaaropgaaf je pripravený na fakturáciu. Nájdete tam aj výročné správy z minulých rokov.

Portál by mal vyzerať takto (kliknutím zväčšíte);

(obrázok)

Stratil som Jaaropgaaf. Čo mám robiť?

Polovica marca je čas, kedy prichádza jaarogaaf z Holandska. Vo voľnom čase si ho môžete stiahnuť zo zamestnaneckého portálu, kde bude k dispozícii nepretržite 24/7 až trinásť mesiacov po skončení pracovného pomeru. Tak neváhajte! Ako získať jaaropraaf, pozri bod vyššie.

Čo sa stane, ak nepodám daňové priznanie?

Pamätajte, že účtovníctvo jaarogaafu je povinné pre každého, kto pracoval v Holandsku. Oplatí sa to urobiť aj preto, že veľmi často môžete získať vrátenie daňového preplatku, t. j. získať peniaze navyše. Ak si však príjem nevyrovnáte, dostanete upozornenie a môžu Vám hroziť vysoké finančné sankcie, až niekoľko stoviek eur! Najjednoduchší spôsob, ako to urobiť, je využiť služby účtovnej kancelárie, aj keď, samozrejme, môžete to urobiť aj sami.

Už viete, ako získať jaaropgaaf a skutočnosť, že ho potrebujete, znamená jednu vec -že ste nám už raz dôverovali a vycestovali ste do Holandska. Urobte to aj tentokrát a dovoľte nám nájsť pre Vás tú najlepšiu pracovnú ponuku. Vyplňte otvorenú prihlášku alebo zavolajte na číslo +421 903 295 435 . Čakáme len na Vás!

Ďalšie zaujímavé články

Pozrite si ďalšie zaujímavé články

5 tipov ako sa dobre pripraviť a zažiariť na pracovnom pohovore on-line

4 min8 mája 2024

Nedostatok pracovných síl na trhu práce v Holandsku! Akých pracovníkov zamestnávatelia hľadajú?

3 min28 novembra 2022

Ako vyzerá trh práce v Holandsku po pandémii?

3 min2 novembra 2022