4 min8 mája 2024

5 tipov ako sa dobre pripraviť a zažiariť na pracovnom pohovore on-line

V súčasnosti, s osobitným dôrazom na terajšiu situáciu, je čoraz populárnejší nábor na diaľku on-line. Tak je to aj v prípade uchádzačov o zamestnanie v Holandsku. 5 tipov ako sa dobre pripraviť a zažiariť na pracovnom pohovore on-line.

Online pohovor

Čoraz viac firiem používa online pohovory pri hľadaní nových pracovníkov. Nemusíte to brať ako ďalšiu stresujúcu skúsenosť alebo nutnosť. Stačí troška prípravy a vaše pracovné ciele sa môžu naštartovať z obývačky alebo pracovne! Online pohovory sú stále populárnejšie a majú svoje vlastné špecifické pravidlá, ktoré je dôležité dodržiavať aj v pohodlí domova.

Vo všeobecnosti platí, že čím lepšie sa pripravíte, tým menšia je šanca, že vás to nemilo zaskočí. Online pohovory môžu byť oveľa príjemnejšie a menej stresujúce ako tie tradičné.

Prvý dojem je veľmi dôležitý, pretože môže ovplyvniť to, ako nás ostatní vnímajú.

11 sekúnd......aj keď sa to môže zdať krátky čas, je dostatočný na to, aby si ľudia vytvorili, na základe našej reči tela, očného kontaktu, úsmevu a celkového prejavu prvý dojem. Presne po tomto čase nás môžu vnímať ako dôveryhodné a pravdivé osoby ale aj úplne opačne 😊

Príprava technológií:

Uistite sa, že máte stabilné pripojenie k internetu a funkčnú technológiu, ako je kamera, mikrofón a reproduktory.

Výber vhodného miesta: Zvoľte si tiché a dobre osvetlené miesto, kde vás nebude nič vyrušovať. Miesto by malo vytvárať profesionálny dojem.

Dress code: Dodržujte kód obliekania, ktorý by ste zvolili na osobný pohovor.

Príprava na otázky: Pred pohovorom si premyslite možné otázky a pripravte si  odpovede.

Testovanie technológií: Skúste si pred pohovorom otestovať zvuk, obraz a pripojenie, aby ste sa vyhli technickým problémom.

Zdvorilosť a profesionálny prístup: Aj keď sa nachádzate v domácom prostredí, zachovajte si profesionálny prístup a prejavte zdvorilosť voči ľuďom v rámci pohovoru.

Zameranie na neverbálnu komunikáciu: Nezabudnite na dôležitosť neverbálnej komunikácie, ako je očný kontakt, úsmev a priame držanie tela.

Záznam pohovoru: Ak je to možné a povolené, môžete zvážiť záznam pohovoru pre vlastný úžitok, aby ste si mohli neskôr vypočuť spätnú väzbu.

Ďakovný email: Po pohovore je vhodné poslať ďakovný email s poďakovaním za možnosť rozhovoru a so zdôraznením svojho záujmu o pozíciu.

 

Vyberte si pohodlné miesto na rozhovor:

Dôvod je jasný a veľmi jednoduchý - cieľom rozhovoru je čo najlepšie spoznať kandidáta, jeho pracovnú minulosť a schopnosti. Vytvorenie podmienok, ktoré umožnia voľnú konverzáciu pre obe strany, je úplne kľúčové. Preto sa radšej vyhýbajme rozhovoru na rušnej križovatke! Ak sa to však stane, je lepšie presunúť stretnutie na neskoršiu hodinu.

Určite dobré riešenie je poskytnúť časový rozvrh (napríklad od 11:00 do 13:00), v ktorom budeme k dispozícii. Ďalšie neúspešné pokusy o spojenie a nedovolanie sa, určite znižujú dôveryhodnosť.

 

 

Online pohovor -hlúpe otázky neexistujú

Absolútne sa nebojte klásť otázky! Ak sa vám v mysli vybavuje nejaká otázka, znamená to, že je dôležitá. Čím viac otázok položíte na začiatku, tým ľahšie sa vám bude robiť pri rozhodovaní.

A otázky rôzneho druhu kladieme všetci, od tých, ktorí majú dlhoročné skúsenosti s emigráciou za prácou, až po tých, ktorí si pracovné ponuky v Holandsku prezerajú po prvýkrát.

5 tipov ako sa dobre pripraviť a zažiariť na pracovnom pohovore on-line.

Faux pas, akému správaniu sa treba vyhýbať?

Určite by ste sa mali zdržať fajčenia cigariet a konzumácie jedla počas pracovného pohovoru. Experti skúmajúci neverbálnu komunikáciu tvrdia, že iba 7 % komunikácie tvoria samotné slová, 38 % tvorí tón hlasu, jeho modulácia a iné zvuky, zatiaľ čo 55 % tvoria neverbálne signály. Jedenie, prežúvanie alebo vypúšťaný tabakový dym je počuť veľmi zreteľne na druhej strane telefónu. Za nevhodné treba považovať aj súčasné vedenie konverzácie s tretími osobami alebo zjavné podnety od nich.

A nezabúdajme, že spoločnosti, vrátane pracovných agentúr v Holandsku, si vyžadujú od svojich zamestnancov dodržiavanie profesionálnych pravidiel, takže snaha tykať si - s najväčšou pravdepodobnosťou uvedie druhú osobu do rozpakov.

 

 

 

Telefonické pohovory sú budúcnosťou!

Súčasná situácia spojená s pandémiou koronavírusu si vyžiadala väčšiu flexibilitu vo všetkých oblastiach každodenného života, vrátane hľadania práce. Pred tým bolo možné pozorovať trend, kedy telefonické alebo internetové pohovory získavali stále väčšiu popularitu. Výhod tohto riešenia je množstvo:

  • úspora času spojeného s cestovaním na stretnutie,
  • menší stres,
  • možnosť absolvovania pohovoru prakticky kdekoľvek.

 

Chcete vedieť, ako taký pohovor prebieha? Najprv navštívte naše webové stránky, kde nájdete aktuálne pracovné ponuky v Holandsku. Vyberte tú, ktorá vás zaujíma, a vyplňte formulár, a my Vám zavoláme s pripravenou ponukou.

 

Ďalšie zaujímavé články

Pozrite si ďalšie zaujímavé články

Nedostatok pracovných síl na trhu práce v Holandsku! Akých pracovníkov zamestnávatelia hľadajú?

3 min28 novembra 2022

Ako vyzerá trh práce v Holandsku po pandémii?

3 min2 novembra 2022

Tiesňové čísla v Holandsku. Čo robiť v prípade núdze?

4 min29 novembra 2021